RSS feed for Michael

Michael has logged 75 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pond Life

Pond Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry