Sort by

🌸Michael has logged 66 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scooby-Doo! Haunted Holidays

Scooby-Doo! Haunted Holidays

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Read the review Edit this entry