mich has logged 145 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wilding

The Wilding

2012
×
Edit this entry  
12
Drown

Drown

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Louis Theroux: Behind Bars

Louis Theroux: Behind Bars

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen of Ireland

The Queen of Ireland

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Westworld

Westworld

1973
×
★★½
Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry