RSS feed for Michelle

Michelle has logged 119 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Araby

Araby

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The First Purge

The First Purge

2018
×
Edit this entry  
22
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Nico, 1988

Nico, 1988

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
CineMagia: A História das Videolocadoras de São Paulo

CineMagia: A História das Videolocadoras de São Paulo

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Archive 253

Archive 253

2015
×
Edit this entry  
08
Macabre

Macabre

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Vampires' Night Orgy

The Vampires' Night Orgy

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Season of the Witch

Season of the Witch

1972
×
★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★
Edit this entry  
01
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
November

November

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
½
Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
½
Edit this entry  
03
The Collector

The Collector

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★½
Edit this entry  
01
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Bat

The Bat

1959
×
★★
Edit this entry  
27
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry