michelle has logged 52 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Something

Black Something

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Logorama

Logorama

2009
×
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Safety Last!: Locations and Effects

Safety Last!: Locations and Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The United States of Leland

The United States of Leland

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry