Michelle has logged 44 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tunnel

The Tunnel

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Kink

Kink

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry