RSS feed for MichNiehaus

MichNiehaus has logged 89 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
½
Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Motive

The Motive

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Abracadabra

Abracadabra

2017
×
★½
Edit this entry  
22
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Edit this entry  
16
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Holiday

Holiday

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Who Would You Take to a Deserted Island?

Who Would You Take to a Deserted Island?

2019
×
Edit this entry  
02
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
27
LEGO Jurassic World: The Indominus Escape

LEGO Jurassic World: The Indominus Escape

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Silent Heart

Silent Heart

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
13
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Playing Hard

Playing Hard

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
After Lucia

After Lucia

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Axolotl Overkill

Axolotl Overkill

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Aloys

Aloys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mirage

Mirage

2018
×
½
Edit this entry  
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Congress

The Congress

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Animals

Animals

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kiki, Love to Love

Kiki, Love to Love

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Polar

Polar

2019
×
Edit this entry  
24
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Listen to Me

Listen to Me

2017
×
Edit this entry  
21
Journey to a Mother's Room

Journey to a Mother's Room

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Good Son

The Good Son

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Solo

Solo

2018
×
★½
Edit this entry