Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Divergent

Divergent

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
George Carlin: You Are All Diseased

George Carlin: You Are All Diseased

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Chris Rock: Bring the Pain

Chris Rock: Bring the Pain

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Refused Are Fucking Dead

Refused Are Fucking Dead

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry