Sort by

mickvillanelle has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes Day

Yes Day

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Sex

After Sex

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now

Now

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry