Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Nimona

Nimona

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
Read the review Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Japanese Boy Who Draws

A Japanese Boy Who Draws

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Poison

Poison

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
INFERNO

INFERNO

2006
×
Edit this entry  
22
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Diary of Ochibi

The Diary of Ochibi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love of Jeanne Ney

The Love of Jeanne Ney

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oh, Sun

Oh, Sun

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lupin the Third: Jigen's Gravestone

Lupin the Third: Jigen's Gravestone

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry