Ratthew has logged 439 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Edit this entry  
16
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
16
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Martin

Martin

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Undo

Undo

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Flagged

Flagged

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Swiped to Death

Swiped to Death

2019
×
Edit this entry  
10
The Ripper

The Ripper

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Carved

Carved

2018
×
½
Edit this entry  
10
Hidden Mother

Hidden Mother

2019
×
Edit this entry  
10
Urn

Urn

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
08
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nobodies

The Nobodies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Edit this entry  
03
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reply 1988

Reply 1988

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Daniel Sloss: Jigsaw

Daniel Sloss: Jigsaw

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Daniel Sloss: Dark

Daniel Sloss: Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
½
Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
★½
Edit this entry