Ratthew has logged 72 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Postcard Killings

The Postcard Killings

2020
×
★½
Edit this entry  
24
The Nice Guys: Word of the Day

The Nice Guys: Word of the Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
#PostModem

#PostModem

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
#1 Fan: A Darkomentary

#1 Fan: A Darkomentary

2005
×
★½
Edit this entry  
20

"Oh Dear"-ism II & Non-Linear War

2014
×
★★★
Edit this entry  
20

"..." Reel Five

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Ambré

Ambré

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Always on Time, Always Outta Line

Always on Time, Always Outta Line

2017
×
Edit this entry  
19
All Those Things

All Those Things

2017
×
½
Edit this entry  
19
All Stars

All Stars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akrobatisches Potpourri

Akrobatisches Potpourri

1895
×
★½
Edit this entry  
19
AIDS: Monolith

AIDS: Monolith

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Ady

Ady

1938
×
Edit this entry  
19
Admiral Cigarette

Admiral Cigarette

1897
×
★★★
Edit this entry  
19
Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

1900
×
★★½
Edit this entry  
19
Act of Being Polite

Act of Being Polite

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
74.78

74.78

2005
×
★★
Edit this entry  
19
46/90 Falter 2

46/90 Falter 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
42/83: No Film

42/83: No Film

1983
×
½
Edit this entry  
19
26/71: Zeichenfilm – Balzac und das Auge Gottes

26/71: Zeichenfilm – Balzac und das Auge Gottes

1971
×
Edit this entry  
19
18/68: Venecia kaputt

18/68: Venecia kaputt

1968
×
★★
Edit this entry  
19
1000 Frames

1000 Frames

1966
×
½
Edit this entry  
19
100% Beef

100% Beef

2013
×
★½
Edit this entry  
19
10 Feet

10 Feet

1966
×
Edit this entry  
19
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Alaskan Race

The Great Alaskan Race

2019
×
½
Edit this entry  
19
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mushi-Shi

Mushi-Shi

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Last Twilight in Phuket

Last Twilight in Phuket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bastille ReOrchestrated

Bastille ReOrchestrated

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Direction: The TV Special

One Direction: The TV Special

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
One Love Manchester

One Love Manchester

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Madonna: Blond Ambition World Tour Live

Madonna: Blond Ambition World Tour Live

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Queen: Live at the Rainbow '74

Queen: Live at the Rainbow '74

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Arctic Monkeys: Live at Glastonbury 2013

Arctic Monkeys: Live at Glastonbury 2013

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
EXO Planet #3 The EXO'rDIUM In Seoul

EXO Planet #3 The EXO'rDIUM In Seoul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
We Will Rock You

We Will Rock You

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Merantau

Merantau

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Hot Chili Peppers: Live at Slane Castle

Red Hot Chili Peppers: Live at Slane Castle

2003
×
★★
Edit this entry  
09
SHINee World V

SHINee World V

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry