• The Batman

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Happening

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Turning Point: 9/11 and the War on Terror

    ★★★

  • 9/11: Inside the President's War Room

    ★★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • The Mauritanian

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • The Little Things

    ★½

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★

  • The Father

    ★★★½

  • The Glorias

    ★★

  • The Dissident

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Citizen K

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ema

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★½

  • Too Old to Die Young

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Aladdin

    ½

  • Swallow

    ★★★

  • Us

    ★★

  • Booksmart

    ★★

  • The Souvenir

    ★★★½

  • The Report

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Vice

    ★★★

  • Bird Box

  • Venom

    ½

  • Green Book

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • High Life

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★½

  • Halloween

    ★★½

  • A Private War

    ★★★½

  • Fahrenheit 11/9

    ★★½

  • 22 July

    ★★

  • The Nun

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • The Equalizer 2

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Bill Maher: Live From Oklahoma

    ★★

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★

  • Escape Plan 2: Hades

  • Capernaum

    ★★