Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bri

bri

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for bri
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bri’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Memento

    Memento 2000

    ★★★★★ Watched by bri 03 Feb 2022

    *forgets something*

    me:omg memento reference

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Rewatched by bri 24 Jan 2022

    a classic

  • Eraserhead

    Eraserhead 1977

    ★★★★½ Watched by bri 22 Jan 2022

    david lynch is right, fuck them kids!

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey 1968

    ★★★★★ Watched by bri 21 Jan 2022

    what a movie

  • Black Swan

    Black Swan 2010

    ★★★★ Watched by bri 21 Jan 2022

    it was perfect

  • God's Own Country

    God's Own Country 2017

    ★★★½ Watched by bri 03 Jan 2022

    “i don’t wanna be a fuck-up anymore” that line alone😭

  • Gone Girl

    Gone Girl 2014

    ★★★★½ Rewatched by bri 03 Jan 2022

    amy dunne you will always be famous

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski 1998

    ★★★½ Watched by bri 14 Jul 2021

    give this man his rug back

  • The Truman Show

    The Truman Show 1998

    ★★★★★ Watched by bri 23 Mar 2020

    how’s it going to end?

  • Hillary

    Hillary 2020

    ½ Watched by bri 07 Mar 2020

    fuck hillary clinton all my homies hate hillary clinton #bernie2020

  • Frances Ha

    Frances Ha 2012

    ★★★★½ Watched by bri 08 Dec 2019

    i ♥️ noah baumbach and greta gerwig

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★★★ Watched by bri 06 Dec 2019

    “and the space!”


    I have no words to describe how much I loved this movie and how much it resonates with me (as a child of divorce). driver and johansson did a phenomenal job.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro