Sort by

daniel has logged 376 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1000 Frames

1000 Frames

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The App

The App

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skin

Skin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Courier

The Courier

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
½
Read the review Edit this entry