Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Karosta: Life After the USSR

Karosta: Life After the USSR

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Is It Easy to Be Young?

Is It Easy to Be Young?

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Fat Arse and I

My Fat Arse and I

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
North Pole

North Pole

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Babythump

Babythump

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gangnam Beauty

Gangnam Beauty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Edward II

Edward II

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Raft

The Raft

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Several Conversations About a Very Tall Girl

Several Conversations About a Very Tall Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Homo Sovieticus

Homo Sovieticus

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Strawinsky and the Mysterious House

Strawinsky and the Mysterious House

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
The Trader

The Trader

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cuckoo and Her 12 Hubbies

The Cuckoo and Her 12 Hubbies

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry