• Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Cruella

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • WandaVision

  • Ratatouille: The TikTok Musical

  • ariana grande: excuse me, i love you

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Devs

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Miss Americana

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Uncut Gems

  • Weathering with You

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Standing Up, Falling Down

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Grinch

    ★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • Widows

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Tag

    ★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

  • The Post

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • The Greatest Showman

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

  • Nathan for You: Finding Frances