Michal has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry