Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jostein Ask

Jostein Ask

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jostein
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jostein’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Jostein Ask 24 May 2022

    The best vikingepic, made by a filthy celt! What daring! What outrageousness! What arrogance! We salute you!

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★★★ Watched by Jostein Ask 16 May 2022

    After all the bad reviews, I finally got to see it. And although it’s underwhelming at times I found it to be more fun than expected. And certainly better than Venom

  • Remo Williams: The Adventure Begins

    Remo Williams: The Adventure Begins 1985

    ★★★ Watched by Jostein Ask 14 May 2022

    A nostalgic treat, somewhat a slow cooker. The intention I guess was a series of movies. Fred Ward was the perfect choice and any taker in the future wanting to bring the character back into the Marvel fold would have some big shoes to fill

  • Tremors

    Tremors 1990

    ★★★★ Added by Jostein Ask

    Very silly, but also very well made movie.

  • Cast a Deadly Spell

    Cast a Deadly Spell 1991

    ★★★ Watched by Jostein Ask 11 May 2022

    Not Campbells finest, a bit too shallow for Lovecraftfans and a bit too silly for noirfans. But great cast and theres fun to be found here

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★ Watched by Jostein Ask 11 May 2022

    Michael Bay used to make the most iconic awesome actionflicks. Here, somehow he wanted to make The Rock inside an ambulance. And it looks like a musicvideo made by russian oligarch money.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★ Watched by Jostein Ask 08 May 2022

    I have a fever of madness, and the only cure is more Campbell!

  • The Blood of Heroes

    The Blood of Heroes 1989

    ★★ Watched by Jostein Ask 01 May 2022

    Underwhelming The Movie

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★★ Watched by Jostein Ask 24 Apr 2022

    Brought to you by Papa Johns

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO? 2017

    ★★★★★ Watched by Jostein Ask 21 Apr 2022

    Birds….what DO you know!!!

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★★ Rewatched by Jostein Ask 16 Apr 2022

    Melodramatic Bond

  • Choose or Die

    Choose or Die 2022

    ★★★ Watched by Jostein Ask 16 Apr 2022

    Follows the vein of movies like Brainscan and Final Destination. Fun most of the way

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 123

Review Tags

3
  • mst3k
  • netflix
  • the 43rd norwegian international film festival haugesund
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro