RSS feed for MightiestBeard
  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    Just gorgeous.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★

    -Through a mouthful of custard, cream, beef, pea, and raspberry trifle-

    ".... I like it."

  • Fantasy Island

    Fantasy Island

    ★½

    With the right amount of mental gymnastics, this won't be the worst movie you've ever seen. You might even find a few things to like about it. But there's no world where the vast majority of people who actually see it don't ridicule it into oblivion for how bad it is. It is cliche beyond words and SO corny. My wife at one point made a fart noise and put up a thumbs down as if the movie could see…

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

    These movies are not made for me: I'm 35, male, and listen to a lot of black metal. That said, I found a lot to like about this sequel. First, the stuff I didn't jive with.

    The story is fine. Feels a bit tropey and it's tonally inconsistent, but it's serviceable. Though I suppose the tone is meant to mimic the up and down feelings of a 16 year old girl, so maybe it's just lost on me. I also…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    I'm going to be thinking about how good this movie was for a long time.

  • I Lost My Body

    I Lost My Body

    ★★★

    Lots of nice art and composition, but I think this could have been just as effective as a 20m short. I enjoyed my time with it though. Worth a watch for anyone interested in animation.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Plenty of girl, not enough gang.

    There's plenty to like about Birds of Prey, top of the list being Margot as Harley Quinn. Once again she proves that this is the role she was born to play and totally carries the movie. Next to her, Ewan McGregor was a delightful if not radically underused asset. The movie as a whole is a lot of fun with some big set pieces and bombastic action all colored by Harley's silliness.

    That said…

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

    Shot well, somewhat interesting story, and pretty inconsistent. A bit tonally wild and sometimes a bit creepy. Hanks didn't do bad as Mister Rogers, but it does occasionally feel odd and forced. I'm surprised he's the one out of the two of them who is getting awards recognition. I thought Matt Rhys was really great in this.

    Part of the problem was the marketing. Rogers (Hanks) is the only person ever shown on the posters and he's heavily focused on…

  • Gretel & Hansel

    Gretel & Hansel

    ★★★

    Didn't love it, but not much about it that I actively disliked. The one thing I didn't like were the 'walking' shots which seemed to attach the camera directly to the actors. It was very jarring and not really done consistently enough to count as an aesthetic choice.

    Otherwise though I found the movie pretty enjoyable. The cinematography was solid and coupled with the production design really set an interesting mood. Not the kind of mood that makes you feel…

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    I kinda loved this, actually. I was expecting it to be bad good, but it turns out that it's pretty damn GOOD good. As you might expect from Lovecraft, the story is pretty out there, but it's surprisingly easy to follow (I thought) as long as you aren't looking to have anything flat out explained to you. It's a mysterious event, and it stays mysterious. Just soak it in.

    I thought the movie was paced super well and built up…

  • Dolittle

    Dolittle

    ★★

    Look. As an adult, Dolittle is barely better than meh. It's badly paced, has a super cliche story, and has some truly horrendous CGI. But if you are an 8-year-old kid, you'll probably love it. It's flashy and every now and then there's some dialog between the animals that smacks of actual brilliance.

    The real killer though is Downey's accent. Most of the time it's incomprehensible and when you actually can decipher what he says, you're left wondering where the…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★½

    I don't have a ton to say about this one. Musicals aren't totally my bag, but I found this one to be generally enjoyable. All the numbers were really well filmed and choreographed and will be big fun for anyone who does enjoy musicals, or anyone interested in Elton John's music. Taron totally crushed it and earned every ounce of praise he's been getting for his performance, up to and including his Golden Globe.