RSS feed for Christopher

Christopher has logged 71 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's Entertainment, Part II

That's Entertainment, Part II

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
After Earth

After Earth

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Warcraft

Warcraft

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three

Three

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cry Freedom

Cry Freedom

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry