RSS feed for Christopher

Christopher has logged 202 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Table 19

Table 19

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mayhem

Mayhem

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Attorney

The Attorney

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry