2016

Christopher Bird Christopher Bird’s year in review

Christopher’s highest rated films

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Pete's Dragon

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Ref

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

10 Cloverfield Lane

Jun 23

Last Film

That's Entertainment, Part II

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Adventure
31 films
Action
30 films
Drama
25 films
Comedy
22 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
15 films
Thriller
15 films
Family
11 films
Crime
8 films
Romance
7 films
USA
63 films
UK
8 films
Germany
3 films
New Zealand
3 films
Hong Kong
3 films
Japan
2 films
Canada
2 films
Ireland
1 film
China
1 film
Finland
1 film
English
67 films
French
5 films
Chinese
4 films
Cantonese
3 films
Japanese
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Christopher’s most liked review

Zootopia

★★★★★

It's probably the single best Walt Disney Studios animated film (as opposed to Pixar) since MULAN, which is an odd thing to say about what is essentially a talking animal buddy-comedy, but it's true.

Mostly this is because what the story is actually about is - and this bears stressing…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

That's Entertainment, Part II
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2016

  • That's Entertainment, Part II
  • That's Entertainment!
  • La La Land
  • Return of the Jedi
  • Keanu
  • It's a Wonderful Life
  • The Ref
  • An Affair to Remember
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Ip Man
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sing Street
  • American Ultra
  • After Earth
  • Zootopia
  • Green Room
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Equalizer
  • Arrival
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Secret Life of Pets
  • The Princess Diaries
  • Doctor Strange
  • The Thomas Crown Affair
  • Into the Forest
  • The Peanuts Movie
  • The Angry Birds Movie
  • Primary Colors
  • Warcraft
  • The Martian
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Three
  • X-Men: Apocalypse
  • Hail, Caesar!
  • Grand Piano
  • Sergeant York
  • The Magnificent Seven
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Treasure Planet
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Moonstruck
  • Hackers
  • The Finest Hours
  • Broken Arrow
  • Cry Freedom
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Young Frankenstein
  • Infernal Affairs
  • The Philadelphia Story
  • Robin Hood
  • Midnight Special
  • Star Trek: First Contact
  • Pete's Dragon
  • Everybody Wants Some!!
  • The Great Outdoors
  • Suicide Squad
  • Train to Busan
  • The Imitation Game
  • Creed
  • Star Trek Beyond
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Akeelah and the Bee
  • Dog Day Afternoon
  • Kon-Tiki
  • Sleeping with Other People
  • Ghostbusters
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • 10 Cloverfield Lane

Highly rated films Christopher missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more