2018

Christopher Bird Christopher Bird’s year to date

Christopher’s highest rated films

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Fiddler on the Roof

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • The Band Wagon

    ★★★★½

  • The Band's Visit

    ★★★★

  • Born on the Fourth of July

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • What If

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 14 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Darkest Hour

Jan 6

Last Film

The Band's Visit

Jun 15

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
35 films
Action
17 films
Adventure
16 films
Sci Fi
16 films
Thriller
16 films
Romance
15 films
Crime
14 films
Fantasy
13 films
Mystery
7 films
USA
70 films
UK
17 films
France
5 films
Canada
4 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
India
1 film
China
1 film
Israel
1 film
English
82 films
French
9 films
Russian
5 films
Spanish
5 films
German
3 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Romanian
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Christopher’s most liked review

Black Panther

★★★★★

Immediately deserves to remain in the conversation for best film of 2018 for the rest of the year. I don't know how Ryan Coogler got so good at this so fast; literally the only other director I can think of who became this accomplished and this technically proficient so ridiculously…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Paris is Burning
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Mortdecai
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Shape of Water
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Disorganized Crime
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2018

  • The Band's Visit
  • The Journey of Natty Gann
  • Disorganized Crime
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Thomas Crown Affair
  • iBoy
  • Rounders
  • Ocean's 8
  • The DUFF
  • The Hateful Eight
  • UHF
  • Cradle Will Rock
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Born on the Fourth of July
  • Deadpool 2
  • One Fine Day
  • Wimbledon
  • Legal Eagles
  • Breathe
  • The Blues Brothers
  • Edtv
  • The Ugly Truth
  • The Social Network
  • The King's Speech
  • Chef
  • Mortdecai
  • Field of Dreams
  • The Circle
  • Seven Years in Tibet
  • What If
  • Steve Jobs
  • Chicago
  • My Cousin Vinny
  • My Neighbor Totoro
  • Bridge of Spies
  • Ocean's Eleven
  • Avengers: Infinity War
  • Isle of Dogs
  • Moonwalkers
  • Rampage
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Siege of Jadotville
  • Ready Player One
  • Asterix: The Mansions of the Gods
  • Brigsby Bear
  • Andre the Giant
  • Paris is Burning
  • Kate & Leopold
  • A Quiet Place
  • How to Train Your Dragon
  • Reign of Fire
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Maze Runner
  • 24 Hour Party People
  • The Hitman's Bodyguard
  • Sisters
  • Bears
  • Muppets Most Wanted
  • Blade II
  • Annihilation
  • Barton Fink
  • The Muppets Take Manhattan
  • Philomena
  • Game Night
  • Phantom Thread
  • All the President's Men
  • Call Me by Your Name
  • Black Panther
  • Tucker and Dale vs Evil
  • High-Rise
  • The Great Muppet Caper
  • Molly's Game
  • Coco
  • The Cloverfield Paradox
  • Fiddler on the Roof
  • Limelight
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mudbound
  • The Shape of Water
  • The Band Wagon
  • Miracle
  • The Post
  • Darkest Hour

Highly rated films Christopher missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Shoplifters
  • Love, Simon
  • The Tale

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more