Sort by

Jacob has logged 71 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Edit this entry  
31
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
31
The Island

The Island

2005
×
★½
Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Edit this entry  
19
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Edit this entry