• The Northman

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★★★

  • Scream

    ★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Spencer

    ★★½

  • Dune

    ★★★½

  • Old

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Werewolves Within

    ★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Why Did You Kill Me?

    ★★½

  • Burrow

    ★★★

  • The Prom

    ★★½

  • Two Distant Strangers

    ★★★

  • Puparia

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • OPAL

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★½

  • Opera

    ★★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • The Human Voice

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Eight Hundred

    ★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★

  • Summer of 85

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★½

  • Athlete A

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★½

  • The Letter Room

    ★★★

  • The Wrong Missy

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • The Present

    ★★½

  • Nine Days

    ★★★★½

  • I Carry You with Me

    ★★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Yes-People

    ★★★★

  • Genius Loci

    ★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★½

  • Underwater

    ★★★

  • The Snail and the Whale

    ★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Lupin III: The First

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★

  • No Safe Spaces

    ½

  • White Eye

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Saria

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Moffie

    ★★★

  • K-12

    ★½