Sort by

Mikayla has logged 336 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Concussion

Concussion

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Perfection

The Perfection

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Girltrash: All Night Long

Girltrash: All Night Long

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Circle

The Circle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heartland

Heartland

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tough Guise: Violence, Media & the Crisis in Masculinity

Tough Guise: Violence, Media & the Crisis in Masculinity

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brothers

Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daisy-Head Mayzie

Daisy-Head Mayzie

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch Grinches the Cat in the Hat

The Grinch Grinches the Cat in the Hat

1982
×
Read the review Edit this entry  
10
The Butter Battle Book

The Butter Battle Book

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horton Hatches the Egg

Horton Hatches the Egg

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Pontoffel Pock, Where Are You?

Pontoffel Pock, Where Are You?

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gerald McBoing-Boing

Gerald McBoing-Boing

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hoober-Bloob Highway

The Hoober-Bloob Highway

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Seuss on the Loose

Dr. Seuss on the Loose

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Seuss on the Loose

Dr. Seuss on the Loose

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Seuss on the Loose

Dr. Seuss on the Loose

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1:54

1:54

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry