Sort by

mike has logged 189 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Edit this entry  
06
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★
Edit this entry  
04
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
BEEF

BEEF

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Edit this entry  
21
Arsenal 49 - The Complete Unbeaten Record

Arsenal 49 - The Complete Unbeaten Record

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bunny and the Bull

Bunny and the Bull

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django

Django

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry