Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Mike_Keegan

Mike_Keegan

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Mike_Keegan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Mike_Keegan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Allins

    The Allins 2017

    ★★★★½ Watched by Mike_Keegan 06 Aug 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Shocked and delighted that HATED fan favorite Dino Sex shows up. A great time at the movies!

  • Marcel the Shell with Shoes On

    Marcel the Shell with Shoes On 2021

    ★★★½ Watched by Mike_Keegan 01 Aug 2022

    Good stuff.

  • Lost Highway

    Lost Highway 1997

    ★★★★ Added by Mike_Keegan

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Restoration looked so good that the third billed co-star is the dead pixel in the middle of the movie screen I watched it on.

  • The Pedal Movie

    The Pedal Movie 2021

    ★★ Added by Mike_Keegan

    I hit play knowing that this was basically an ad for reverb dot com, but even still: startlingly long, lots of great angles totally unexplored, not really any fun to be had.

  • Fuzz: The Sound That Revolutionized the World

    Fuzz: The Sound That Revolutionized the World 2007

    ★½ Added by Mike_Keegan

    I have a very high tolerance for this stuff and this was a rough go.

  • Men

    Men 2022

    ★★ Watched by Mike_Keegan 23 May 2022

    In the future? This is a deeply fascinating snap shot of the state of movies in 2022. Watching it tonight? No thank you.

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2022

    ★★★½ Watched by Mike_Keegan 20 May 2022

    Weird they didn’t lean in all the way and set this at Christmas.

  • Report to the Commissioner

    Report to the Commissioner 1975

    ★★★★★ Watched by Mike_Keegan 01 Apr 2022 2

    Supremely and comprehensively sick as hell, every kind of cop movie put in a pressure cooker that is subsequently thrown into a swimming pool of weak swimmers. I simply can’t believe how good this is.

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★ Watched by Mike_Keegan 12 Mar 2022

    A long one, but the party stuff is really fun. Wish it was just about her turning into a panda and going to high school parties and 67 minutes long.

  • Without You I'm Nothing

    Without You I'm Nothing 1990

    ★★★★ Watched by Mike_Keegan 08 Mar 2022

    A truly singular movie experience.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ½ Added by Mike_Keegan 2

    Bad stuff!

  • C.I.Ape

    C.I.Ape 2021

    Added by Mike_Keegan

    Classically, the C.I.Ape does love to support banana republics.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro