Sort by

Mike_Lord has logged 979 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Liberty

Liberty

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Train to Christmas

Last Train to Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom Creeps

The Phantom Creeps

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas Is Canceled

Christmas Is Canceled

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost at Christmas

Lost at Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flo and Joan: Alive on Stage

Flo and Joan: Alive on Stage

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Come to the Stable

Come to the Stable

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Pups of Christmas

12 Pups of Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Godwink Christmas: Miracle of Love

A Godwink Christmas: Miracle of Love

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
To Have and to Hold

To Have and to Hold

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Beauty and the Beast: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Contest

The Christmas Contest

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Everlasting

Christmas Everlasting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tales from the Lodge

Tales from the Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Unicorn for Christmas

A Unicorn for Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Surviving Christmas with the Relatives

Surviving Christmas with the Relatives

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Calamity the Cow

Calamity the Cow

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
That's an Order

That's an Order

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Bus

The Last Bus

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Secretly Santa

Secretly Santa

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Sisterly Christmas

A Sisterly Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Number One

A Christmas Number One

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Ring for Christmas

A Ring for Christmas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lonestar Christmas

Lonestar Christmas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas at Dollywood

Christmas at Dollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man from Snowy River

The Man from Snowy River

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry