RSS feed for CyborgMike
  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★★

    Big, loud, long, excessive, indulgent, weird, bold, audacious, messy, epic, dreary, and yet a wholly satisfying finale.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

    Word to the Kraken!

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

    I don’t know how anyone could like Stars Wars more than this

  • The Pit

    The Pit

    ★½

    The protagonist is a child molester. Not a child molester, but ya know, a child molester. Like, a molester who also happens to be a child.

  • Legends of Oz: Dorothy's Return

    Legends of Oz: Dorothy's Return

    I can’t believe they turned Barbie Horse Adventures for PS2 into a movie

  • Tammy and the T-Rex

    Tammy and the T-Rex

    “What would you do if you had the power to do whatever you wanted to?!”

    Stunning filmmaking.

  • A Whisker Away

    A Whisker Away

    ★★★

    Only the second horniest movie about cats that I’ve ever seen

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★

    All I wanted was a gay sad boi road trip romance, not Baz Luhrman’s Romeo + Juliet.

  • MouseHunt

    MouseHunt

    ★★★½

    I can’t believe that this is a better horror comedy than anything I watched this past weekend.

  • Maniac Cop

    Maniac Cop

    ★★★

    Or as we would say today: “Cop”

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★½

    Stuart Gordon didn’t die just so I could fall asleep at the drive-in and have to finish watching this on a laptop.

  • Frankenhooker

    Frankenhooker

    ★★★

    friendship with jersey e-girl ended. 
    now frankenhooker is my best friend.