• The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    ★★★

  • The Merchant of Venice

    ★★★★

  • Report to the Commissioner

    ★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

  • Across 110th Street

    ★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★½

  • Barbarella

    ★★

  • A Midsummer Night's Dream

    ★★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★½

  • Hud

    ★★★★

  • El Cid

    ★★★½

  • The Hustler

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★½

  • Pay or Die!

    ★★½

  • Cop Hater

    ★★½

  • Will Success Spoil Rock Hunter?

    ★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • Baby Doll

    ★★★½

  • The Girl Can't Help It

    ★★★½

  • Lust for Life

    ★★★½

  • Bob le Flambeur

    ★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★½

  • Forbidden Planet

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Carmen Jones

    ★★★

  • Rogue Cop

    ★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • River of No Return

    ★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • Detective Story

    ★★★★

  • The Mob

    ★★★½

  • Side Street

    ★★★

  • Pinky

    ★★

  • The Naked City

    ★★★★½

  • Gentleman's Agreement

    ★★★

  • Boomerang!

    ★★★

  • A Tree Grows in Brooklyn

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★★½

  • Blues in the Night

    ★★★½

  • City for Conquest

    ★★

  • Sergeant Madden

    ★½

  • Bullets or Ballots

    ★★★

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • Monkey Business

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • The Navigator

    ★★★½

  • The Balloonatic

    ★★★

  • Cops

    ★★★½

  • The Boat

    ★★★★

  • The Play House

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★½

  • One Week

    ★★★★