Mike has logged 505 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tetro

Tetro

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear of Drowning

Fear of Drowning

1989
×
Edit this entry  
17
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Like Nothing Happened (short version)

Like Nothing Happened (short version)

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry