Mike has logged 47 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pioneer

Pioneer

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Starman

Starman

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry