RSS feed for Michael
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★½
Edit this entry  
09
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Edit this entry  
08
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★
Edit this entry  
03
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry