RSS feed for Michael
  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    ‘What kind of man makes a phone call like that?’

  • Where Eagles Dare

    Where Eagles Dare

    ★★★

    Fantastic setting and action. Beautifully made. Clint Eastwood kills more nazis than Indy does in Raiders of the lost ark and the last crusade combined. However the film has too much plot for what should be a straight forward man on a mission movie. Too many unnecessary twists and turns slow it down without the desired effect of making it smarter.  

    But all in all a solid dad movie.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    I’ve watch this movie at least once a year (at the very least) and I still can’t wrap my head around what it does moment to moment. I’ll never stop trying to grasp how Miller uses action and momentum to craft character rather than plot.  It’s a goddam magic trick that deserves every ‘best of the decade’ list that it tops.

  • The Brides of Dracula

    The Brides of Dracula

    ★★★★

    Shockingly good. Gorgeous technicolor photography with Peter Cushing’s Van Helsing at his most bad ass. 
     And with a tighter pace to what you normally find in a Hammer film.

  • The Lair of the White Worm

    The Lair of the White Worm

    ★★★

    The word ‘bonkers’ gets thrown around a lot these days. LAIR OF THE WHITE WORM is bonkers. Just flat out nuts.

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★★★

    My wife got mad at me when I told her Kevin Bacon’s death was really good in this, during the first 20 min. 
     
    She still jumped when it happened, though.

  • Gotti

    Gotti

    This may shock you, but GOTTIE, directed by E from Entourage and produced by Randal Emmet, is a very bad movie.

  • Climax

    Climax

    ★★★

    Absolute nightmare cinema. The movie you show your kids if you wanna scare them into never doing drugs.

  • It's Alive III: Island of the Alive

    It's Alive III: Island of the Alive

    ★★★½

    I just love how unpredictable not the sequels in the series are. So perfect balance of trash, world building and angry social commentary.

  • Madhouse

    Madhouse

    ★★

    Video nasty to take off my unwatched list.

  • Hell Fest

    Hell Fest

    ★★★½

    Likable characters I enjoy hanging out with as much as I like seeing them get killed. 

    Good kills. 

    Cool killer. 

    Great setting. 

    89 minutes long. 

    All the ingredients for a fun slasher film.

  • Brides of Blood

    Brides of Blood

    ★★★

    Proximity to atomic testing has resulted Blood Island crawling with over sized insects. That’s not so bad. What is bad is that most of the trees on the island have grown weird tentacle limbs that can randomly come alive and grab passers by. An American scientist, his neglected beautiful, blonde buxom wife and and a strapping philanthropist arrive at the island to find the locals freaking out and returning to the ways of their ancestors to battle the evil that…