Sort by

Mike has logged 414 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Isabella

Isabella

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Calming

The Calming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry