Sort by

Mike has logged 39 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Firm

The Firm

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry