• Clouds

    Clouds

    ★★★

    Young musician Zach Sobiech discovers his cancer has spread, leaving him just a few months to live. With limited time, he follows his dream and makes an album, unaware that it will soon be a viral music phenomenon.

  • Nocturne

    Nocturne

    ★★★

    An incredibly gifted pianist makes a Faustian bargain to overtake her older sister at a prestigious institution for classical musicians.

  • Time

    Time

    ★★

    Fox Rich fights for the release of her husband, Rob, who is serving a 60-year sentence in prison.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    The story of 7 people on trial stemming from various charges surrounding the uprising at the 1968 Democratic National Convention in Chicago, Illinois.

  • Don't Look Back

    Don't Look Back

    ★½

    When a young woman overcoming her traumatic past is among several witnesses who see a man fatally assaulted and don't intervene, they find themselves targeted by someone, or something, out for revenge.

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★

    After an au pair’s tragic death, Henry hires a young American nanny to care for his orphaned niece and nephew who reside at Bly Manor with the chef Owen, groundskeeper Jamie and housekeeper, Mrs. Grose.

  • John Lewis: Good Trouble

    John Lewis: Good Trouble

    ★★★

    The film explores Georgia representative's, 60-plus years of social activism and legislative action on civil rights, voting rights, gun control, health care reform, and immigration.

  • A Babysitter's Guide to Monster Hunting

    A Babysitter's Guide to Monster Hunting

    A babysitter embarks on a mission to save a child who's been abducted by monsters.

  • Books of Blood

    Books of Blood

    ★½

    A journey into uncharted and forbidden territory through three tales tangled in space and time.

  • Chemical Hearts

    Chemical Hearts

    ★★

    A high school transfer student finds a new passion when she begins to work on the school's newspaper.

  • Evil Eye

    Evil Eye

    ★★★

    A superstitious mother is convinced that her daughter's new boyfriend is the reincarnation of a man who tried to kill her 30 years ago.

  • Emperor

    Emperor

    ★★★

    An escaped slave travels north and has chance encounters with Frederick Douglass and John Brown. Based on the life story of Shields Green.