Sort by

Michael has logged 772 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomads

Nomads

1986
×
★★½
Edit this entry  
31
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beautiful Blonde from Bashful Bend

The Beautiful Blonde from Bashful Bend

1949
×
★★★
Edit this entry  
30
The Sin of Harold Diddlebock

The Sin of Harold Diddlebock

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Edit this entry  
30
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Walker

Walker

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night Owls

Night Owls

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★½
Edit this entry  
27
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Escape Artist

The Escape Artist

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Meru

Meru

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Chronicles of the Ghostly Tribe

Chronicles of the Ghostly Tribe

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★½
Edit this entry  
14
Visions

Visions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
Read the review Edit this entry