Michael has logged 59 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Freethinker

The Freethinker

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventies People

The Seventies People

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evening Land

Evening Land

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Theeb‎‎

Theeb‎‎

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doomed Love

Doomed Love

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry