• Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Windfall

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★½

  • The Last Duel

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Old

    ★★★★

  • Pig

    ★★★½

  • Red Rocket

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Velvet Underground

    ★★★½

  • Annette

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • CODA

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • The Empty Man

    ★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★½

  • The Curse of Willow Song

    ★★★

  • On the Rocks

    ★½

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • Night of the Kings

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Summer of 85

    ★★★★

  • Lapsis

    ★★★½

  • Long Gone Summer

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Uncorked

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Blackheads

  • Last and First Men

    ★★★

  • Siberia

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Time

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★½

  • Dark Waters

    ★★★½