Mikey has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pruitt-Igoe Myth

The Pruitt-Igoe Myth

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blaze

Blaze

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cranks

Cranks

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
One Man Dies a Million Times

One Man Dies a Million Times

2019
×
★½
Edit this entry  
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry