Sort by

Mikey has logged 225 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue in the Face

Blue in the Face

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightcomers

The Nightcomers

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry