Sort by

Mikey has logged 67 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Voice from the Stone

Voice from the Stone

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Sleight

Sleight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Katyn

Katyn

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Infinity Baby

Infinity Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exception

The Exception

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★½
Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Gifted

Gifted

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Heaven

Heaven

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Void

The Void

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Going in Style

Going in Style

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Salt and Fire

Salt and Fire

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry