Sort by

Mikey has logged 46 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Stage

The Last Stage

1948
×
★★
Edit this entry  
23
Todd Glass: Act Happy

Todd Glass: Act Happy

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★½
Edit this entry  
17
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Post

The Post

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tom Segura: Disgraceful

Tom Segura: Disgraceful

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Porto

Porto

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Una

Una

2016
×
★★
Edit this entry  
02
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry