Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Rebirth of Mothra II

Rebirth of Mothra II

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No

No

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Maíz en Tiempos de Guerra

El Maíz en Tiempos de Guerra

2016
×
Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Calypso: Children of the Exodus

Calypso: Children of the Exodus

×
Read the review Edit this entry  
01
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Almost Famous: The Other Fab Four

Almost Famous: The Other Fab Four

2019
×
Edit this entry  
14
Almost Famous: The King of Fish & Chips

Almost Famous: The King of Fish & Chips

2019
×
Edit this entry  
14
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
Edit this entry  
14
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
Edit this entry  
14
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
14
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
14
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
13
The Desire to Live

The Desire to Live

×
Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
12
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
Edit this entry  
12
A Bicycle Ride In A Walmart

A Bicycle Ride In A Walmart

2020
×
Edit this entry  
11
Shadow of Drought: Southern California's Looming Water Crisis

Shadow of Drought: Southern California's Looming Water Crisis

×
Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder at the Vanities

Murder at the Vanities

1934
×
Edit this entry  
09
Morocco

Morocco

1930
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rotatio

Rotatio

×
Edit this entry  
06
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Xueta Island

Xueta Island

×
Edit this entry  
04
The Birth of Saké

The Birth of Saké

2015
×
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Shaking

Tokyo Shaking

2021
×
Edit this entry  
02
Slaughterhouse. What the meat industry hides.

Slaughterhouse. What the meat industry hides.

×
Read the review Edit this entry  
02
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry