• The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • THX 1138

  • Commuters

  • El Topo

    ★★★★★

  • 7 Plus Seven

  • Dodes'ka-den

    ★★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • Putney Swope

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★

  • Salesman

  • The Alphabet

  • Lupin the Third: Pilot Film

  • Black Panthers

    ★★★★★

  • Fando and Lis

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Big Shave

  • Samurai Rebellion

    ★★★★★

  • Uncle Yanco

  • Six Men Getting Sick

  • Andrei Rublev

    ★★★

  • The Treasure of Moctezuma

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Django

  • Transfer

  • Santo vs. the Diabolical Hatchet

    ★★★

  • Red Beard

    ★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★★

  • Seven Up!

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • La Jetée

  • Cat Skin

  • Sanjuro

    ★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Charlotte and Her Boyfriend

  • Spartacus

    ★★★★★

  • The Bad Sleep Well

    ★★★★★

  • Jigoku

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★

  • Fires on the Plain

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • The Lower Depths

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • The Severed Heads

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Godzilla, King of the Monsters!

  • I Live in Fear

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★★★

  • The Swindlers

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★

  • Godzilla Raids Again

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Sabrina

    ★★★

  • La Strada

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Salt of the Earth

    ★★★★★

  • Marriage Agency

  • I Vitelloni

    ★★★

  • Fear and Desire

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The White Sheik

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

    ★★★

  • Ace in the Hole

  • The Idiot

  • Day of the Fight

    ★★★★★