Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Venus Effect

The Venus Effect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Centervagt

Centervagt

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panic

Panic

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish V: The Face of Death

Death Wish V: The Face of Death

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★½
Edit this entry  
08
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Boy Behind the Door

The Boy Behind the Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shocker

Shocker

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Whipcord

House of Whipcord

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
Prison

Prison

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Caged Fury

Caged Fury

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
27
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Edit this entry