Sort by

mikkel abel has logged 37 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
10x10

10x10

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Jenifer

Jenifer

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of the Dead 2

House of the Dead 2

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dictator

The Dictator

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry